Харчування – основа життя та здоров’я. Саме продукти харчування є основним джерелом вітамінів, мінералів, амінокислот та інших корисних речовин, які необхідні організму для нормального функціонування. Кожен орган має свої потреби у вітамінах і поживних речовинах. У цій статті ми поговоримо про те, що потрібно для здоров’я очей – найшкідливіші та найкорисніші продукти для зору, інші важливі умови для збереження зорової функції.
Які вітаміни потрібні для хорошого зору
Для повноцінного живлення і забезпечення роботи зорової системи потрібен цілий комплекс вітамінів і поживних речовин. Які вітаміни для підтримки зору повинні завжди бути присутніми в нашому раціоні:
- Вітамін А (ретинол). Цей вітамін потрібен для зміцнення рогівки, відповідає за нашу здатність бачити в темряві.
- Бета-каротин – чинить антиоксидантну дію, перешкоджає зниженню зору і розвитку катаракти.
- Вітамін В1 (тіамін) – регулює внутрішньоочний тиск, вітамін необхідний для нормального функціонування нервових зв’язків між органом зору з головним мозком.
- Вітамін В2 (рибофлавін) – бере участь у забезпеченні нормального кровопостачання до органів зорової системи.
- Вітамін В12 (ціанокобаламін) – відповідає за нормальний кровообіг та функціонування нервових клітин.
- Вітамін С (аскорбінова кислота) – головний антиоксидант, UV-фільтр, що гальмує окислювальні процеси, також відповідає за нормальний кровообіг.
- Вітамін Е (токоферол) – зміцнює кровоносні судини, збільшує проникність кровоносних судин, захищає очі від негативного впливу активних форм кисню.
- Лютеїн – гальмує процеси старіння, перешкоджає помутнінню кришталика, руйнуванню та відшаруванню сітківки ока
Які продукти вживати, щоб забезпечити організм потрібними вітамінами, розповімо в наступному розділі.
Які продукти корисні для здоров’я очей
Головне правило корисного харчування для очей – це збалансований раціон, у якому обов’язково мають бути фрукти, овочі та зелень, риба, молочні та м’ясні продукти.
Найдоступніші продукти, які позитивно впливають на зір:
- Морква – клондайк корисних для очей вітамінів (А, В, С, Е, D, бета-каротин), найкорисніший овоч для підтримки гостроти зору.
- Чорниця – містить амінокислоти і вітаміни (А, С, РР, В, лютеїн), є потужним антиоксидантом, допомагає зняти втому з очей, підвищує гостроту сутінкового зору. Чорниця зберігає корисні властивості навіть після заморожування.
- Броколі містить зеаксантин, лютеїн, зміцнює кришталики очей, перешкоджає розвитку катаракти.
- Риба жирних сортів – джерело омега-жирних кислот, які відповідають за нормальне функціонування слізних залоз, живлення клітин, перешкоджають розвитку захворювань органів зору.
- Телятина – містить вітаміни А, В і С, а також селен – найсильніший антиоксидант, що перешкоджає віковим змінам та дистрофії сітківки ока.
- Яйця – джерело вітаміну D.
- Молочні продукти містять кальцій, вітаміни D, С, що беруть участь у будівництві клітин.
- Темний шоколад – флавоноїди, що містяться в ньому, сприяють зміцненню рогівки, кровоносних судин.
Складаючи раціон харчування, потрібно не лише додати корисні продукти, а й виключити шкідливі продукти для очей:
- алкоголь – при систематичному вживанні алкоголю відбувається розширення кровоносних судин, підвищується тиск на очне яблуко, високий ризик атрофії зорового нерву;
- жирні, смажені, копчені продукти з високим вмістом холестерину – негативно впливають на стан кровоносних судин, що призводить до порушення живлення органів зорової системи;
- борошняні продукти (хліб, булки, макарони) – містять рафінований крохмаль, при засвоєнні якого виробляється інсулін, знижується рівень звязувального білка, порушується живлення тканин ока, знижується гострота зору;
- солодощі, легкозасвоювані вуглеводи (картопля, білий рис) – регулярне вживання цих продуктів негативно позначається на стані сітківки ока;
- продукти, що містять Е-добавки (сухарики, чіпси, солодкі газовані напої);
- кава – впливає на тонус кровоносних судин, на кровообіг, що призводить до ослаблення гостроти зору.
Включення до раціону продуктів, корисних для очей і обмеження шкідливих продуктів для зору суттєво знизить ризики захворювань сітківки, розвитку катаракти, порушення рефракції (розвитку короткозорості).
Як зберегти зір та здоров’я очей
Зір залежить не лише від харчування, а й від способу життя, який ми ведемо. Якщо ви хочете зберегти здатність бачити до самої старості, потрібно дбати про здоров’я очей із молодості.
Корисні звички для очей:
- Контролювати зорові навантаження. Якщо ви працюєте за комп’ютером, перерву потрібно робити кожні 30-45 хвилин. А ввечері за 2 години до сну взагалі виключити перегляд гаджетів.
- Регулярно робити просту гімнастику для очей.
- Висипатися.
- Носити захисні окуляри на вулиці в сонячну погоду, під час водіння автомобіля, купання в басейні і при роботі за комп’ютером.
- Відмовитися від паління.
- Строго дотримуватись інструкції носіння контактних лінз (своєчасно змінювати, знімати на ніч, правильно зберігати і чистити).
- Користуватись якісною декоративною косметикою для очей. Не використовувати косметичні засоби, у яких сплинув термін придатності.
- Уникати високо інтенсивних фізичних навантажень.
- За несприятливих зовнішніх умов використовувати зволожувальні краплі для очей (у суху вітряну погоду, у приміщенні при працюючому кондиціонері або електричному обігрівачі).