м. Дніпро, бул. Слави, 2-Б, ж/м Перемога-5

Послуга: Відкритокутова глаукома

  • Amel Vision
  • Відкритокутова глаукома

Глаукома розвивається внаслідок порушення циркуляції рідин в органах зору, підвищення внутрішньоочного тиску та призводить до поступової атрофії зорового нерва. Одна з форм захворювання – відкритокутова глаукома, розвиток якої відбувається поступово, без виражених симптомів до критичного моменту, коли зберегти зір стає неможливим. Проте сучасна діагностика й ефективні протоколи лікування дозволяють пацієнтам уникнути сліпоти і зберегти здоров’я очей.

Основні причини відкритокутової глаукоми

Головна причина патологічних змін – порушення дренажної функції органів зору. Через ускладнений відтік рідини відбувається підвищення ВОТ, здавлюється зоровий нерв.

Причини підвищення тиску всередині очей:

  • порушення відтоку внутрішньоочної рідини – найпоширеніша причина;
  • вікові зміни (після 40 років більшість людей має в анамнезі хронічні захворювання, зміни у структурі тканин, які можуть спричинити підвищений ВОТ);
  • нездоровий спосіб життя, шкідливі звички негативно позначаються на здоров’ї загалом і здоров’ї очей зокрема;
  • порушення живлення зорового нерва, дистрофічні зміни у структурах органу зору – розвиток глаукоми за таких умов має найнесприятливіший прогноз;
  • порушення кровообігу, пов’язане з остеохондрозом та іншими захворюваннями;
  • гематоми, набряки внаслідок травми;
  • пухлини органів зору або розташовані поруч із ними.

Типи відкритокутової глаукоми

Залежно від механізму розвитку захворювання може бути диференційована відкритокутова глаукома первинна чи вторинна. Якщо хвороба пов’язана з періодичним або регулярним підвищенням тиску в органі зору при відкритому куті передньої камери – це первинна глаукома. ВОТ у такому разі може досягати високих значень, які значно перевищують допустимі. У міру прогресування захворювання відбувається ураження сітківки, диску зорового нерва, погіршення, а потім повна втрата зору.

Вторинна відкритокутова глаукома – наслідок порушення відтоку рідини, спричинене іншими захворюваннями, що призвели до дегенеративних змін у дренажній системі органу зору. Дані зміни сприяють зниженню гостроти зору можуть у результаті призвести до втрати зорової функції.

Існує ще третя форма захворювання – вроджена відкритокутова глаукома. Вона зустрічається рідко і розвивається у дитини внаслідок порушення внутрішньоутробного розвитку.

Стадії відкритокутової глаукоми

Захворювання розвивається поступово та в міру того, як воно прогресує, у пацієнта відбуваються дистрофічні зміни і виявляються ті чи інші симптоми.

Розрізняють такі стадії глаукоми:

  1. Початкова. Характеризується незначним підвищенням ВОТ без серйозних ускладнень.
  2. Другий ступінь – стадія розвитку захворювання, коли вже відзначається обмеження периферичного зору і зниження гостроти зору. Щоб запобігти атрофії зорового нерва і зберегти зорову функцію, потрібно негайно звернутися за допомогою до лікаря офтальмолога.
  3. Третя – у цій стадії помітно погіршується периферичний зір, захворювання прогресує і в пацієнта діагностується часткова атрофія зорового нерва. За відсутності лікування органів зору відбуваються незворотні патологічні зміни.
  4. Четверта – термінальна стадія. Відзначається повна атрофія зорового нерва і повна втрата зору. Терапія чи хірургічне лікування на цьому етапі вже неефективні, оскільки відновлення зорового нерва неможливе.

Відкритокутова глаукома – симптоми

Спочатку компресія локалізується в периферичних зонах, тому людина не відчуває будь-яких змін. Неприємні симптоми з’являються, коли є серйозне пошкодження зорового нерва. Це:

  • почервоніння склер;
  • тупий біль в очному яблуці;
  • відчуття втоми очей, особливо надвечір;
  • виникнення дискомфорту, відчуття різі, печіння, подразнення;
  • зниження гостроти сутінкового зору;
  • проблеми адаптації при зміні інтенсивності освітлення (при виході з темного приміщення в яскраво освітлену кімнату і навпаки);
  • виникнення затуманеності зображення;
  • поява райдужних ореолів навколо предметів і джерел світла.

Важливо! Первинна глаукома відкритокутова протікає без прояву всіх перерахованих симптомів. На початковій стадії вона також не має жодних ознак, а на другій стадії захворювання знижується гострота зору. Можливі больові відчуття, інтенсивність яких залежить від рівня ВОТ.

Діагностика глаукоми відкритокутової

Головний інструмент діагностики, який використовується в офтальмології для встановлення діагнозу «глаукома» – це тонометрія (вимір внутрішньоочного тиску).

Для отримання повної клінічної картини використовуються також інші методи діагностики:

  • біомікроскопія – має на меті дослідження очного дна, оцінку поля зору і визначення кута передньої камери;
  • гоніоскопія – метод візуалізації, який дозволяє виміряти ступінь відкриття кута передньої камери ока, а також дослідити рогівку на предмет розвитку склеротичних змін;
  • периметрія – метод, за допомогою якого лікар перевіряє наявність у пацієнта звуження полів зору і його ступінь;
  • офтальмоскопія – діагностика стану диска зорового нерва, що дозволяє виявити деформацію судин та ознаки атрофії зорового нерва;
  • оптична когерентна томографія – метод, який використовують для дослідження прилеглих тканин, дозволяє виявити поширення захворювання за межі органу зору і розвиток патологічних змін у залучених тканинах.

Мета діагностики полягає в диференціації захворювання і встановленні точного діагнозу, визначення ступеня ураження органу та подальшого планування лікувальних заходів.

Лікування відкритокутової глаукоми

На початковій стадії глаукоми застосовується медикаментозне лікування. Пацієнту призначають краплі для очей:

  • препарати, що знижують ВОТ за рахунок нормалізації відтоку рідини;
  • препарати для зниження ВОТ за рахунок зменшення продукування внутрішньоочної рідини;
  • препарати комбінованої дії.

При медикаментозному лікуванні здійснюється регулярний контроль результатів терапії та стану зорової функції.

На пізніших стадіях та при неефективності медикаментозної терапії офтальмологи вдаються до хірургічного лікування. У сучасній офтальмології використовуються високоефективні лазерні методики лікування відкритокутової глаукоми:

  1. Лазерна іридектомія – мікрохірургічна операція зі створення мікро отвору в райдужній оболонці для відведення зайвої внутрішньоочної рідини.
  2. Непроникна глибока склеректомія – процедура передбачає збереження цілісності очного яблука. Лікар робить маленький розріз кон’юнктиви, надріз клаптя склери, відкриваючи доступ до дренажної області. Після видалення частини тканин дренажного відділу відновлюється баланс рідини в органі зору, нормалізується ВОТ.
  3. Трабекулектомія – вплив лазером на зони, відповідальні за дренажну функцію. У процесі трабекулопластики здійснюється розширення деяких сегментів дренажної зони, що сприяє кращому відтоку внутрішньоочної рідини та зниженню ВОТ.

Переваги лазерного лікування глаукоми в Amel Vision

  • Ми використовуємо ультрасучасне діагностичне і хірургічне обладнання, міжнародні протоколи лікування.
  • Операції з використанням лазера не вимагають спеціальної підготовки та перебування у стаціонарі. Вони проводяться амбулаторно із застосуванням місцевої анестезії.
  • Лазерна хірургія ока має мінімум протипоказань.
  • Лазерні процедури малотравматичні, не мають серйозних ускладнень.

Для ефективності лікування глаукоми визначальним чинником є ​​своєчасна діагностика. Оскільки захворювання найчастіше розвивається поступово та майже безсимптомно, то навіть здоровим очам потрібен профілактичний огляд у офтальмолога кожні півроку. А для людей від 40 років, і тих, чия діяльність пов’язана з великими навантаженнями на органи зору, офтальмологічна діагностика є обов’язковою.

Записатися зараз