м. Дніпро, бул. Слави, 2-Б, ж/м Перемога-5

Послуга: Травми ока

Запишіться на прийом
Залиште свій номер, ми зв`яжемося з вами найближчим часом
Записатись на консультацію

До травм ока відносять ушкодження, що призводять до порушення цілісності структур і функцій органу зору, його придаткового апарату (повік, слізних залоз тощо). Зовнішній вплив може бути механічним, термічним, хімічним, променевим чи біологічним. Проникні травми вимагають негайного лікування, а часом і хірургічного втручання, що допомагає зберегти зорову функцію.

Види травм ока

Розглянемо основні види травм органів зору, до яких належать:

  •       подряпини передньої поверхні ока;
  •       проникнення чужорідного тіла в око;
  •       хімічна травма органів зору;
  •       набряк очей;
  •       крововилив в оці;
  •       травматичний ірит;
  •       гіфема і перелом нижньої частини очниці.

Подряпини передньої поверхні ока

Садна і подряпини можуть стати наслідком пошкоджень гострими предметами або потрапляння до ока чужорідного тіла, наприклад, пилу, піщинок. У результаті людина зазнає дискомфорту, з’являється почервоніння очей, підвищується світлочутливість.

Цей вид травм суттєво підвищує ймовірність розвитку інфекційних уражень через потрапляння бактерій, мікроорганізмів. Запальний процес може виникнути через вплив на рогівку нігтів, гілок дерев.

Проникнення стороннього тіла до ока

У цьому випадку причиною травм є дрібні гострі частини твердих предметів, найчастіше з металу, які ушкоджують рогівку, але не проникають у внутрішню частину ока. Сторонні тіла з металу можуть залишати слід іржі та великий шрам. Їх вилучення – завдання терапевта чи офтальмолога. Щоб уникнути ускладнень, не можна витягувати чужорідні тіла самостійно, терти очі.

Хімічна травма органів зору

Будь-які агресивні речовини можуть спричинити серйозні травми при потраплянні в органи зору. Вони викликають невелике печіння або пекучий біль. Кислоти і луги є компонентами побутової хімії і при потраплянні в очі можуть спричинити хімічний опік. Кислоти можуть викликати почервоніння і печіння, але досить швидко змиваються. Луги небезпечніші для органів зору, хоча можуть не викликати великого дискомфорту при потраплянні у вічі. До них відносяться засоби для чищення посуду, унітазів, крейда.

Хімічні опіки виникають через влучання бризок рідини в очі, при контакті органів зору з брудними руками, при використанні аерозолів (фарб, лаків для волосся тощо).

Набряк очей

Набряк може виникнути внаслідок контакту з будь-яким об’єктом: комахами, гілкою тощо. Перша допомога за таких травм – холодний компрес на очі. Щоб виключити внутрішні пошкодження, зверніться по допомогу до окуліста.

Крововиливи в оці

Субкон’юнктивальний крововилив виникає при пошкодженні однієї або кількох кровоносних судин, розташованих між склерою та кон’юнктивою. Це досить поширена травма, яка може виникати навіть за незначного механічного впливу на структури ока. Площа крововиливу може бути невеликою або займати весь простір, через що склери забарвлюються в червоний колір.

Крововиливи трапляються без болю і не є причиною погіршення зору. Лікування зазвичай у цьому випадку не потрібне, а склера очищається за кілька тижнів.

Травматичний ірит

Запальний процес райдужної оболонки органу зору, що розвивається після механічної травми. Найчастіше це удар в область ока тупим предметом, наприклад, м’ячем.

У більшості випадків цей стан потребує лікування. Навіть при своєчасному лікуванні висока ймовірність зниження якості зору.

Гіфема та перелом нижньої частини очниці

Крововилив у простір між рогівкою і райдужкою, а також тріщини або переломи кісток навколо органів зору. Це серйозні травми, за яких потрібна невідкладна допомога лікаря. Причиною таких травм є сильні удари тупими предметами в обличчя чи очі.

Класифікація травм ока

Згідно зі статистикою, лише у половини тих, хто отримав травму очей, зір залишається без змін. У 10-15% він погіршується до мінімуму, а 5% людей показане видалення очного яблука.

Класифікація травм органів зору здійснюється за кількома показниками.

Причини травмування очей можуть бути такими:

  •       спортивні травми (забиття м’ячем, удар спорядження тощо);
  •       бойові травми (отримані при дії холодною зброєю, вибуховою хвилею, уламками);
  •       виробничі (отримані під час роботи з інструментами, на верстатах);
  •       побутові травми (удари тупими предметами, потрапляння чужорідних тіл тощо);
  •       травми, отримані у надзвичайних ситуаціях (аварії на виробництві, пожежі тощо).

За ступенем тяжкості виділяють травми:

  •       легка (не чинить негативного впливу на зір);
  •       середня (якість зору погіршується на нетривалий період);
  •       тяжка (тривале зниження якості зору);
  •       особливо тяжка (висока ймовірність безповоротної втрати зору).

Залежно від глибини ураження виділяють непроникні травми та проникні. До перших відносять ерозії, контузії, потрапляння чужорідних тіл, а у разі проникних відбувається порушення цілісності структур органів зору.

Існують такі категорії травм, залежно від механізму прояву:

  •       закриті – без пошкодження очного яблука, до яких відносять контузії та непроникні травми;
  •       відкриті – з розривом яблука і проривом;
  •       прості – травми з однією ділянкою ушкодження;
  •       травми з присутністю стороннього тіла;
  •       наскрізні – у разі, якщо рана проходить крізь усе тіло органа.

Також виділяють хімічні, термічні та променеві опіки.

До закритих ушкоджень відносять травми тупими предметами чи вибуховою хвилею. Зустрічаються контузії від легкого до тяжкого ступеня. Травми можуть завдаватися прямим впливом або непрямим, коли сильний удар у голову стає причиною пошкодження органу зору.

При контузії ока підвищується внутрішньоочний тиск, деформується очне яблуко, відбуваються зміни у всіх структурах органу:

  •       якщо уражається кон’юнктива, утворюється крововилив;
  •       травми рогівки тяжкого ступеня можуть спричинити її помутніння, утворення рубців;
  •       ушкодження склери нерідко призводить до внутрішньоочної кровотечі;
  •       при механічних впливах на райдужку можливі деформації зіниці або відрив райдужної оболонки;
  •       при впливі на кришталик можливий вивих останнього та його переміщення в задню камеру, внаслідок чого може розвинутись катаракта;
  •       пошкодження сітківки призводить до її помутніння та подальшої дистрофії, відшарування, атрофії нерва зорового органу.

Навіть незначні травми можуть стати причиною серйозних змін у зорових органах, тому консультація лікаря є обов’язковою у всіх випадках.

Відкриті рани можуть бути прободними та непрободними. При таких видах травм у людини може виникати спазм повік, сильний біль, набряк і кровотеча, зниження гостроти зору. При ушкодженні очного яблука змінюється його розмір, травма супроводжується помутнінням ока, кровотечею. В органі зору виникає різкий біль, гній, підвищується температура тіла. Такі симптоми є показанням для оперативного втручання.

При опіках очей (хімічних, термічних, променевих) симптоми схожі:

  •       1 ступінь. Набряклість і почервоніння тканин.
  •       2 ступінь. Омертвілі тканини на склері та рогівці, бульбашки на повіках.
  •       3 ступінь. Омертвіння структур ока, матовий колір рогівки.
  •       4 ступінь. Пошкодження понад 50% ока, внаслідок чого відбуваються деформації, судинні порушення, прорив.

Непроникні поранення часто виникають при потрапляння в органи зору чужорідних тіл, наприклад, камінчиків, тирси і т.д.

Симптоми при травмах очей цієї категорії:

  •       почервоніння кон’юнктиви;
  •       страх світла;
  •       больові відчуття, переважно точкові.

Щоб уникнути ускладнень, вилучення сторонніх тіл повинен проводити лікар.

Діагностика при травмі ока

До основних методів діагностики при травмах очей належать:

  1.     Візометрія. Досліджується гострота зору, що дозволяє визначити тяжкість отриманої травми. Перевірка здійснюється за допомогою проектора оптотипів, таблиці чи аналогів таблиць. При гостроті менше 0,1 проводиться дослідження ентоптичного феномену аутоофтальмоскопії. При гостроті менше 0,01 перевіряється стан зорових функцій (світловідчуття, проба Прим-Розі, світловідчуття та ін).
  2.     Периметрія. Дослідження поля зору проводиться за допомогою будь-яких доступних апаратних методів (периметрія статична, кінетична та ін.) Якщо пацієнт не бачить тестовий об’єкт, поле зору перевіряється контрольним методом.
  3.     Тонометрія. Застосовуються контактні та безконтактні методи визначення внутрішньоочного тиску. Якщо є підозра на розвиток вторинної глаукоми, проводиться електронна тонографія.
  4.     Огляд очного яблука в бічному освітленні, що дозволяє виявити наскрізні рани склери, чужорідні тіла та ін.
  5.     Біомікроскопія. Проводиться з метою виявлення ерозії рогівки, наявності стороннього тіла, підвивиху кришталика, ран рогівки тощо.
  6.     Діафаноскопія. Дослідження дозволяє виявити розрив склери, що є симптомом відкритої рани.
  7.     Когерентна томографія. Призначається для виявлення змін у рогівці, структурах сітківки і задньої камери.
  8.     Рентгенографія. Дозволяє виключити пошкодження стінок орбіти. Ширші можливості візуалізації у комп’ютерної томографії, яка дозволяє провести якісне обстеження стінки орбіти та її вмісту.

Лікування при травмі очей в Amel Vision

Вибір методів лікування травм ока залежить від їх характеру і тяжкості. Травми легкого ступеня лікують амбулаторно. Проводиться обробка рани, надається перша допомога при травмуванні очей. У важких випадках проводиться вилучення сторонніх тіл, операції з пластики очей, заходи щодо відновлення очних структур.

Залежно від показань призначаються інстиляції анестетиками та антибактеріальними засобами, у кон’юнктивній порожнині використовуються антисептики, проводяться фізіотерапевтичні процедури. Використовується широкий спектр препаратів: антибіотики; засоби, що замінюють слізну рідину; глюкокортикоїди.

Amel Vision пропонує кваліфіковану офтальмологічну допомогу та весь спектр офтальмологічних послуг, що охоплює всі захворювання органів зору, зокрема травми очей. Офтальмологічний центр пропонує скористатися багаторічним досвідом лікарів у галузі офтальмології та віддати перевагу провідним методам діагностики і лікування, основою для яких є сучасне оснащення клініки.

Записатися зараз