Записаться на прием
Оставьте свой номер, мы свяжемся с вами
в ближайшее время
Органи зору допомагають нам адаптуватися до умов, що змінюються, набувати навичок, працювати, тому навіть короткочасні порушення в їх роботі впливають на якість життя і ефективність дій людини. До травм ока відносяться пошкодження очного яблука та навколишніх тканин внаслідок зовнішнього впливу. Їх наслідком є тимчасове чи постійне порушення зору. Пам’ятайте, що краплі при травмі ока не можуть замінити огляд і лікування у лікаря-офтальмолога.
Характер травм та обставини їх отримання залежать від віку дитини. Наприклад, у віці 3-7 років відсоткове співвідношення травм від тупих та гострих предметів приблизно однаково, а діти до 3 років найчастіше одержують травми від контакту з іграшками.
Отримати травму дитина може на вулиці та вдома, у дитячому садку та у школі. Основна причина травм ока у дітей у дошкільних закладах – недостатня увага персоналу. У школах причиною травм найчастіше є ігри дітей на перервах, а забиття очей у дитини може стати наслідком контакту зі спортивним інвентарем, приладдям для навчання, інструментами під час уроків праці тощо. Поширена травма ока гілкою, лікування якої переважно консервативне, але огляд її офтальмологом обов’язковий.
У віці 9-13 років діти найчастіше зазнають травм через необережне поводження з вибуховими речовинами. У цьому випадку пошкодження, зазвичай, комбіновані: опіки, контузія, проникаючі рани. Причиною опіків очей можуть бути гарячі середовища: окріп, пара, продукти харчування, наприклад розігріта олія і т.д.
Дитина може зазнати травми при контакті з тваринами: укуси собак, удари лапами, дзьобом. Найчастіше це механічне пошкодження рогівки ока, лікування якого також можливе у нашій клініці. Велика частка – це травми, отримані при їзді на велосипеді, причому в цьому випадку можливі супутні пошкодження у вигляді переломів кісток обличчя, наприклад, перелом нижньої стінки очної ямки, лікування якого можливе в Amel Vision.
Сучасні гаджети можуть стати причиною пошкодження органів зору. Одним із них є лазерна указка, промінь якої при тривалому впливі здатний пошкодити сітківку ока.
Відвідати лікаря ми рекомендуємо за будь-яких змін в органах зору: відкрита рана, набряклість ока, наявність стороннього предмета в ньому, незвичайна форма зіниці та ін. Потрібно розпитати дитину, чи не змінилася якість зору після травми. Краплі від червоних очей після травми має призначити лікар — це дозволить унеможливити серйозні порушення зору надалі.
Найбільш поширені такі види травм:
Класифікація травм ока здійснюється за таким принципом:
Залежно від типу ураження, травми ока бувають:
Переважна більшість звернень — це мікротравми, які отримані через вплив на органи зору тупими предметами. Друге місце посіають опіки, а останнє – приникаючі поранення.
Приводом для звернення до офтальмолога мають стати:
Внаслідок пошкодження кон’юнктиви з’являються крововиливи, на білках очей можлива поява добре помітних сіток з судин. Такий симптом може бути свідченням того, що впливу піддалася сітківка.
При відкритих травмах можливі кровотечі, набряклість, сильний больовий синдром, значне погіршення зору. У критичних ситуаціях змінюється розмір очного яблука, підвищується температура.
Опіки бувають термічними, хімічними, променевими, їх симптоми залежать від ступеня ушкодження. Виділяють декілька ступенів важкості опіків:
1 – набряклість, почервоніння;
2 – бульбашки, а в повіках присутні відмерлі тканини білого кольору;
3 – омертвіння частини ока;
4 – травмована більша частина ока.
Перед призначенням лікарської терапії лікар проводить діагностику, якій передує огляд. Перевіряється гострота зору, вимірюється внутрішньоочний тиск, визначаються зорові поля. З метою перевірки кришталика ока призначається біомікроскопія, а стан сітківки перевіряється за допомогою ультразвукової діагностики.
Перша допомога залежить від характеру пошкоджень. При проникаючих травмах очного яблука на першому етапі видаляють сторонні предмети з поверхні ока. Очі постраждалого промивають чистою кип’яченою водою, після чого доставляють до клініки.
Лікування травми рогівки при опіках починається з промивання ока чистою водою. Якщо стався хімічний опік, використовують засоби усунення негативного впливу речовин, що викликали його. В око закопують розчин натрію сульфату, після чого використовують мазь з антибактеріальною дією.
Залежно від характеру отриманої травми, стану пацієнта, локалізації та обсягу пошкоджень лікар-офтальмолог визначає тактику лікування. Якщо травмовані шкірні покриви в області повік, проводиться первинна обробка ушкодженої ділянки, висічення тканин по краях рани, після чого накладаються шви.
Якщо травма ока поверхнева, наприклад, легка тупа травма ока, лікування буде консервативним, із застосуванням антисептичних та антибактеріальних засобів у вигляді крапель і мазей. За наявності сторонніх тіл в очах лікар промиває кон’юнктивальну порожнину та видаляє їх.
При тупих травмах ока накладається захисна пов’язка, призначається медикаментозна терапія (краплі для очей після удару) з контролем внутрішньоочного тиску. Також призначаються ін’єкції препаратами, що сприяють швидкому розсмоктуванню гематом ока, антибіотикотерапія.
Хірургічне втручання показане при значних ушкодженнях структур ока:
При відшаруванні сітківки проводиться лазерна коагуляція. З метою стимуляції нервових волокон при атрофії нервових структур можуть бути призначені такі види терапії:
Результати лікування травм ока у дитини залежить від своєчасності звернення за професійною допомогою. Воно може бути як консервативним, так і хірургічним, залежно від тяжкості травми.
Ми робимо все, щоб повернути нашим пацієнтам можливість дивитися на цей світ здоровими очима. Заходи, яких ми вживаємо для підвищення ефективності лікування:
Детальніше про вартість і методи лікування травм ока у дитини можна дізнатися у менеджерів клініки. Для запису на консультацію або отримання додаткової інформації використовуйте будь-який з доступних каналів зв’язку.