Записаться на прием
Оставьте свой номер, мы свяжемся с вами
в ближайшее время
Макулодистрофія сітківки – група хронічних захворювань, за розвитку яких уражається центральна частина нервової тканини органу зору, тобто макулярна область сітківки. Дегенеративні процеси супроводжуються погіршенням центрального зору та перебігають, зазвичай, на обох очах.
Макула – це центральна область у світлочутливому шарі сітківки. Завдяки їй людина бачить предмети, які розташовані поблизу неї, розрізняє кольори. Ця частина сітківки складається з тендітних і досить вразливих клітин. Негативний вплив на її стан можуть мати травми, вплив ультрафіолетового випромінювання, дегенеративні зміни в судинах.
Дегенеративні захворювання макулярної області перебувають у числі основних причин, які знижують гостроту зору. Найпоширенішою формою є дегенерація, спричинена віковими змінами, яку також називають сенільною макулодистрофією.
Вікова макулодистрофія найчастіше вражає жінок, а після 75 років вона реєструється вдвічі частіше. Причиною розвитку захворювання є порушення живлення центральної області сітківки, що пов’язано зі спадковими факторами та віковими змінами.
Розрізняють дві форми даного захворювання: суху та вологу (ексудативну). Захворювання найчастіше вражає обидва ока, при цьому якість зору одного з них може знижуватися швидше. Через компенсацію одним оком зниження гостроти зору іншого людина помічає початок хвороби не відразу.
Захворювання прогресує без болю і до повної втрати зору найчастіше не призводить, оскільки уражається лише центральна частина нервових тканин ока.
Суха макулодистрофія розвивається повільно і призводить до втрати центрального поля зору. Цей вид захворювання більш поширений, ніж волога макулодистрофія.
Ексудативна зустрічається рідше та діагностується у 10-12% випадків. Розвивається внаслідок утворення нових кровоносних судин за сітківкою. Останні розвиваються неповноцінними, мають високу проникність, що призводить до частих крововиливів. Організм реагує на це рубцюванням і утворенням сполучної тканини, що у кінцевому результаті призводить до втрати зору. Мокра макулодистрофія розвивається швидко, але при ранньому виявленні добре піддається лікуванню.
Розвиток захворювання пов’язаний із патологічними процесами в судинах, що призводить до порушення живлення області сітківки, яка відповідає за центральний зір. Виділяють такі фактори ризику, які можуть стати причиною макулодистрофії сітківки:
Патогенез макулодистрофії не до кінця вивчений. Дослідники встановили, що з віком або під впливом інших факторів між шарами сітківки відкладаються продукти життєдіяльності фоторецепторів. Процес виникає через те, що тканини отримують менше живлення, уповільнюється виведення з них продуктів обміну.
Відкладення формуються за тим самим принципом, як і атеросклеротичні бляшки. В результаті ушкоджується пігментний епітелій та фоторецептори. Розвиток порушень пришвидшується під впливом УФ-випромінювання.
Далі, залежно від умов, виникає суха чи мокра форма макулодистрофія.
На ранніх стадіях можлива повна відсутність симптомів, але в процесі прогресування захворювання можуть з’явитись наступні ознаки:
Основне завдання, яке стоїть перед лікарем при лікуванні макулодистрофії сітківки – призупинити подальший розвиток захворювання, запобігти подальшому зростанню судин з аномальним розвитком. В межах медикаментозної терапії призначаються препарати, що зміцнюють стінки судин: краплі для очей, вітаміни групи B і т.д.
Результативність лікування підвищують фізіотерапевтичні процедури: магнітотерапія, електростимуляція та ін.
Оскільки дистрофія сітківки є незворотною патологією, завданням курсу є стабілізація та компенсація процесу.
Ефективність лікування залежить від цілого комплексу факторів, кожному з яких ми приділяємо пильної уваги:
Детальніше про вартість і методи лікування ви дізнаєтесь під час консультації. Записатися на консультацію або отримати додаткову інформацію можна на будь-якому з доступних каналів зв’язку.