м. Дніпро, бул. Слави, 2-Б, ж/м Перемога-5

Послуга: Лікування більма на оці

Більмо на оці – це захворювання органу зору, яке характеризується помутнінням рогівки ока. Інша назва патології – лейкома ока. Більмо може мати різні форми, колір, розміри та розташування. Ступінь помутніння і локалізація плями – фактори, що визначають вплив хвороби на зір. В офтальмологічній клініці Amel Vision у м.Дніпро використовується інноваційне діагностичне обладнання, що дозволяє на ранніх стадіях діагностувати більмо, лікування помутніння рогівки проводиться за міжнародними протоколами із застосуванням новітніх досягнень у галузі мікрохірургії ока.

Причини появи більма на оці

Причиною утворення більма можуть стати будь-які запальні, патологічні, дистрофічні процеси у глибоких шарах рогівки ока.

До них відносяться:

  • кератити – запалення верхнього чи глибоких шарів рогівки, яке за відсутності своєчасного лікування призводить до її помутніння чи появи більма;
  • трахома та інші захворювання ока, які можуть вражати рогівку і сприяють утворенню більма;
  • ксерофтальмія – сухість рогівки;
  • вроджене помутніння лінзи (метаболічні або дистрофічні порушення), пов’язане з порушенням внутрішньоутробного розвитку чи генетичним фактором;
  • травми ока (механічні та хірургічні травми, термічні й хімічні опіки), які сприяють утворенню рубців.

Ризик розвитку захворювання високий при гострому дефіциті вітаміну А і бета-каротину, у людей, що працюють на шкідливих виробництвах, у пацієнтів із синдромом Туретта (часте моргання) та глаукомою (рідке моргання), при використанні контактних лінз при недотриманні стерильності.

Більмо на очі – різновиди патології

Головний критерій класифікації більма рогівки – це походження патології.

Виділяють два типи:

  • вроджене більмо ока – утворюється вже на етапі внутрішньоутробного розвитку внаслідок бактеріальної чи вірусної інфекції;
  • набуте більмо – більш поширене, пов’язане з витонченням, дистрофією, виразкою рогівки, порушенням внутрішньоочного тиску.

Набуте більмо на очі називають опуклою лейкомою. Залежно від форми вона поділяється на такі види: пляма, хмара, повне ураження рогівки.

Ознаки більма рогівки

Більмо рогівки ока має такі зовнішні симптоми:

  • на початковій стадії область патології набуває порцеляново-білого кольору;
  • згодом на ділянці патології відбувається переродження тканин, утворення жирової клітковини з мережею кровоносних судин – жир не пропускає світло, тому більмо набуває жовтого відтінку.

Інші симптоми лейкоми рогівки:

  • зниження гостроти зору внаслідок помутніння рогівки та зниження її світлопропускної здатності;
  • часткова чи повна втрата зору – залежить від локалізації та площі патологічної ділянки.

Бельмо на оці – методи діагностики

При помутнінні рогівки діагностика спрямована вивчення анамнезу, виявлення осередка ураження, його локалізації, визначення ступеня пошкодження тканин рогівки, що дозволить призначити ефективне лікування.

Діагностика включає:

  • огляд, під час якого лікар може виявити нерівномірні ділянки світлого відтінку, шорсткості та виразки на рогівці;
  • офтальмоскопія – дослідження очного дна, оцінка прозорості більма;
  • біомікроскопія – дослідження осередку захворювання, визначення ступеня ураження тканин, глибини поширення більма, ефективна у діагностиці найменших змін, невидимих неозброєним оком;
  • кератометрія рогівки;
  • оптична когерентна томографія.

Невеликі лейкоми, розташовані в периферичних відділах рогівки, ніяк не впливають на зорову функцію і не створюють дискомфорту, тому їх зазвичай виявляють при комплексному офтальмологічному обстеженні. Ось чому дуже важливо щорічно проходити профілактичний огляд офтальмолога, особливо якщо є фактори ризику розвитку патології.

Бельмо рогівки – лікування та прогноз

Лейкома рогівки створює серйозний косметичний дефект, з яким люди намагалися боротися ще на початку 1 тисячоліття н.е. Процедура кератопігментації (видалення більма на оці шляхом зафарбовування ураженої ділянки) у давнину проводилася з використанням сульфату міді, індійського чорнила. Сьогодні для вирішення естетичної проблеми застосовують контактні лінзи. Однак більмо – це не лише косметична проблема. Насамперед – це захворювання, яке є небезпечним для зору і може призвести до повної його втрати, інвалідності. Сучасні методи лікування спрямовані на відновлення тканин і збереження зорової функції.

Якщо ви помітили світлу пляму на рогівці або відчуваєте, що зір погіршується, потрібно негайно записатися на консультацію до офтальмолога.

Тільки лікар може поставити діагноз «більмо на оці» та призначити лікування відповідно до масштабів і ступеня ураження тканин:

  • при незначних змінах у периферичних відділах рогівки, видимих лише під мікроскопом, пацієнту призначають консервативне лікування, спрямоване на усунення причин, підвищення імунітету з динамічним контролем стану;
  • при великій ділянці ураження рогівки лікування проводиться хірургічним шляхом – методом кератопластики (мікрохірургічна операція з повної або часткової пересадки рогівки);
  • при посттравматичному дефекті метод лікування залежить від характеру та ступеня ушкодження рогівки.

Для більшості пацієнтів хірургічне лікування більма має найсприятливіший прогноз, що дозволяє повністю усунути косметичний недолік та відновити зір.

Записатися зараз