м. Дніпро, бул. Слави, 2-Б, ж/м Перемога-5

Послуга: Хвороби кришталика

Запишіться на прийом
Залиште свій номер, ми зв`яжемося з вами найближчим часом
Записатись на консультацію

Розвиток патологій кришталика найчастіше пов’язаний зі змінами його прозорості, структури чи розташування. Порушення можуть бути вродженими і набутими, виникають через вікові зміни або травми. Що таке кришталик ока, як проводиться лікування захворювань кришталика – розповімо про це детальніше.

Як влаштований кришталик ока

Кришталик ока складається з капсульної сумки (капсули), капсульного епітелію та речовини кришталика. Зовнішня частина кришталика вкрита прозорою оболонкою – капсульною сумкою, яка допомагає заломлювати світло, підтримувати його форму і забезпечує необхідну для акомодації еластичність.

Товщина капсули залежить від локації: її задня частина тонша за передню. За формою кришталик нагадує двоопуклу лінзу, для передньої та задньої стінок якої характерні різні радіуси кривизни. У центрі стінок розташовані полюси: передній і задній, а лінія, що з’єднує їх – вісь. Контур, який поєднує стінки капсули, називається екватором.

Речовина знаходиться у капсулі, під якою розташований епітелій. Процес поділу епітеліальних клітин постійний, але обсяг кришталика залишається незмінним: старі клітини переміщуються до центру, втрачають вологу та зменшуються у розмірах.

Де знаходиться кришталик

Кришталик розташований за зіницею, за райдужною оболонкою та ділить око на відділи: передній і задній. Фіксується за допомогою волокон, що називаються циновими зв’язками. Вони з’єднують його з війним тілом і відростками. При зміні натягу зв’язки, який регулюється циліарним тілом, змінюється форма кришталика, що призводить до зміни сили заломлення світлових променів. Цей процес називають акомодацією, яка дозволяє людині бачити як поблизу, так і вдалині.

Кришталик позбавлений кровоносної та лімфатичної систем, у ньому немає нервових закінчень, тому за відсутності порушень він є прозорим. Обмін речовин забезпечує внутрішньоочна рідина, що оточує його з усіх боків.

Основні функції кришталика

Кришталик виконує такі функції у зоровому органі:

  •       рефракція – заломлення променів світла в оптичній системі ока;
  •       акомодація – корекція рефракції при переведенні погляду з далеких на близько розташовані об’єкти;
  •       захист – кришталик ускладнює проникнення патогенних мікроорганізмів з передньої камери в склоподібне тіло при запальних процесах, захищає сітківку від УФ-випромінювання.

Хвороби кришталика

Основні хвороби кришталика:

  •       катаракта;
  •       вторинна катаракта;
  •       підвивих або вивих кришталика;
  •       колобома;
  •       мікрофакія.

Катаракта

Патологічний процес, у якому відбувається помутніння кришталика, що з часом знижує якість зору. За відсутності лікування можлива повна втрата зору. Однією з функцій кришталика є фокусування світлових променів на сітківці. У нормальному стані кришталик прозорий і має необхідну еластичність, легко змінює форму під дією м’язів очей. Це дозволяє людині бачити на будь-яких відстанях.

Підвищення щільності тканин кришталика, зниження їхньої еластичності та прозорості призводить до патології, яку називають катаракта. Залежно від площі, на яку поширюється патологічний процес, катаракта буває частковою чи повною.

Діагностика захворювань кришталика при катаракті включає такі методи дослідження:

  •       офтальмометрія (вимір радіусу кривизни рогівки, її заломлюючої сили);
  •       рефрактометрія (визначення оптичної сили органів зору);
  •       периметрія (перевірка поля зору);
  •       тонометрія (визначення ВОТ);
  •       біометрія (визначення таких показників, як глибина передньої камери, товщина кришталика, довжина органу зору);
  •       біомікроскопія (дослідження структур органів зору за допомогою щілинної лампи);
  •       офтальмоскопія (вивчення очного дна).

Консервативні методи лікування дозволяють стабілізувати стан та уповільнити розвиток хвороби. Однак медикаментозна терапія не може повернути кришталику прозорість. Лікування катаракти передбачає хірургічне видалення помутнілого кришталика з подальшою його заміною інтраокулярною лінзою.

Вторинна катаракта

Розвиток вторинної катаракти обумовлений проліферацією епітеліальних клітин капсули до нової капсули. Зазвичай патологія розвивається у молодих людей, які вже перенесли операцію з лікування катаракти. Надати будь-які прогнози щодо розвитку вторинної катаракти неможливо. Тому з появою порушень зору після перенесеного оперативного втручання слід звернутися до консультації  офтальмолога.

Основні симптоми ураження кришталика при вторинній катаракті: зниження гостроти зору, відблиски, погіршення сприйняття кольорів, затуманений зір. При цій патології проводиться капсулотомія. Під час операції проводиться розріз у задній капсулі лазером, після чого видаляється частина клітин, що дозволить світловим променям проектуватися на сітківку.

Підвивих або вивих кришталика

При вивиху і підвивиху кришталика відбувається його зміщення, причиною якого може бути травма або вроджена аномалія розвитку. Кришталик є одним з основних елементів оптичної системи органів зору. Він утримується циновою зв’язкою, від ступеня натягу якої залежить заломлювальна сила кришталика. Підвивих або вивих трапляється при недостатності функції цинової зв’язки, що може бути вродженою патологією, виникати через слабкий розвиток волокон або їх часткову відсутність, травми.

Основною ознакою вивиху є тремтіння райдужної оболонки. У пацієнта погіршується гострота зору, з’являється двоїння, яке зникає навіть тоді, коли одне око закрите. При вивиху в передню камеру кришталик стає помітним.

При неускладненому підвивиху лікування не проводиться. Пацієнту призначається носіння контактних лінз. За відсутності результатів лікування чи при розвитку ускладнень, призначається хірургічне втручання, аналогічне видаленню катаракти. Виконують видалення кришталика з імплантацією інтраокулярної лінзи. Відновлення зору відбувається через 4-6 тижнів.

Колобома

Колобома є вродженою аномалією у розвитку структур ока, однією з яких може бути кришталик. При цій патології може знижуватися гострота зору, з’являються болі в очах, швидка стомлюваність.

Зустрічається придбана колобома – дефекти тканин виникають після травм або оперативного втручання. При ураженні кришталика виникає стан, у якому промені світла заломлюються некоректно, у результаті можливе спотворення і двоїння зображення. Симптоми схожі на астигматизм. Лікування передбачає хірургічне втручання із заміни кришталика на штучну лінзу.

Мікрофакія

При значному зменшенні розміру кришталика говорять про патологію, яка отримала назву – мікрофакія. Супроводжується збільшенням глибини передньої камери очного яблука, тремтінням райдужної оболонки при русі ока. Разом з цим знижується гострота зору, що є наслідком послаблення акомодації. При невеликому розширенні отвору зіниці у світлі можна побачити контури слаборозвиненого кришталика.

Причиною розвитку патології може бути порушення метаболізму, внаслідок якого завдається шкоди сполучній тканині. Дуже часто разом із мікрофакією виявляють сферофакію та інші патології. Прояви хвороби можуть також проявлятися у скороченні тулуба, порушенні роботи серцево-судинної системи тощо.

При мікрофакії показане хірургічне лікування, яке проводять у тому випадку, якщо при корекції окулярами гострота зору не вища за 0,2. У ході операції кришталик видаляється та замінюється на інтраокулярну лінзу. Після лікування пацієнту призначають лінзи чи окуляри.

Лікування хвороб кришталика в Amel Vision

Офтальмологічний центр Amel Vision проводить консервативне і хірургічне лікування захворювань кришталика. Перше передбачає проведення медикаментозної терапії, яка спрямована на стабілізацію стану, уповільнення патологічних процесів. Коли патологія стає причиною суттєвого зниження якості життя, рекомендується оперативне лікування, при якому проводиться заміна кришталика на імплант.

Для цього практикуються такі методи проведення операцій:

  •       екстракапсулярна екстракція;
  •       інтракапсулярна екстракція;
  •       ультразвукова факоемульсифікація;
  •       лазерна факоемульсифікація.

У клініці використовуються провідні методи лікування, основою для яких є багаторічний досвід лікарів-офтальмологів і оснащення центру сучасним обладнанням для діагностики і лікування.

Записатися зараз