м. Дніпро, бул. Слави, 2-Б, ж/м Перемога-5

Послуга: Дистрофія рогівки

Запишіться на прийом
Залиште свій номер, ми зв`яжемося з вами найближчим часом
Записатись на консультацію

Рогівка – це прозора оболонка органу зору, яка виконує важливі функції, від яких залежить наша здатність бачити. Рогівка бере участь у метаболічних процесах, заломленні світла та збереженні форми очного яблука. Дистрофія рогівки ока – це прогресуючі дегенеративні процеси, які призводять до її витончення, незворотних змін у рогівковій оболонці, погіршення або повної втрати зору.

Види дистрофії рогівки

Рогівка ока має складну багатошарову будову, має 5 шарів, кожен з яких може бути схильний до патологічних змін як окремо, так і разом з іншими шарами.

Дистрофія рогівки – це ціла група захворювань незапального характеру, які залежно від етіології поділяють на:

  • первинні – вроджені аномалії розвитку спадкового, генетичного походження;
  • вторинні – патології, що розвинулися після перенесених раніше офтальмологічних захворювань.

Залежно від області поширення патологічного осередка дистрофія рогівки ділиться на кілька груп:

  1. 1. Епітеліальна дистрофія рогівки – передня або поверхнева патологія, яка вражає епітелій, мембрану Боуменова (разом чи окремо). До цієї групи належать дистрофія Месманна, дистрофія базальної епітеліальної мембрани.
  2. 2. Дистрофії строми – найтовстішого шару рогівки. Найчастіше діагностується у чоловіків. При дослідженні виявляють точкові ділянки дистрофії тканин у стромальному шарі.
  3. 3. Ендотеліальна дистрофія рогівки – вражає зазвичай ендотелій (внутрішній рогівковий шар) та/або десцеметову мембрану. Оболонка ока стоншується через порушення метаболічних процесів і регенерації клітин. В ендотеліальному шарі з’являються заповнені рідиною порожнечі, а на поверхні оболонки утворюються бульбашки, які після прориву підвищують ризик інфікування.
  4. 4. Епітеліально-ендотеліальна дистрофія рогівки – хвороба вражає всі шари рогівки.

За локалізацією осередка дистрофічних порушень виділяють такі види дистрофії:

  • стрічкоподібна дистрофія рогівки – охоплює тканини епітелію та мембрани Боуменова, має витягнуту стрічкоподібну форму, розташовується від зовнішнього чи внутрішнього куточка ока до його центру, розвивається внаслідок травми або на тлі ревматичних захворювань;
  • ґратчаста дистрофія рогівки – рідкісний вид захворювання, пов’язаний із генетичною мутацією, поширюється на верхній і стромальний шар рогівкової оболонки, формує волокнисті помутніння з відгалуженнями;
  • крайова дистрофія рогівки – може мати спадкову, травматичну чи офтальмологічну етіологію, вражає край лімби та має серповидну форму, на відміну від інших форм дистрофії, розвивається повільно;
  • жирова (ліпоїдна) дистрофія рогівкової оболонки ока – буває, як первинною, так і вторинною, розвивається внаслідок відкладення жирових клітин у стромі, може вражати як одне, так і обидва ока.

Дистрофія рогівки – причини

Причини дистрофії рогівки поділяються на такі групи:

  • спадкова схильність;
  • травми оболонки ока, перенесені хірургічні операції;
  • офтальмологічні захворювання, пов’язані з порушенням обмінних процесів;
  • вікові зміни.

Ризик дистрофії рогівки підвищується після перенесених інфекційних захворювань очей – кон’юнктивітів, кератитів. Також слідкувати за станом рогівки рекомендується людям старше 50 років, пацієнтам, які перенесли офтальмологічні операції.

Дистрофія рогівки ока – симптоми

Ознаки дистрофії рогівки з’являються відповідно до типу патології та в міру її розвитку.

Найпоширеніші симптоми:

  • поява туману перед очима;
  • гіперчутливість до світла (світлобоязнь);
  • підвищена втомлюваність очей;
  • сльозотеча;
  • набряк тканин очного яблука, почервоніння рогівки.

За відсутності своєчасного лікування з часом на оці з’являється помутніння (світла пляма, більмо). Дегенеративні процеси в тканинах рогівкової оболонки призводять до їхнього переродження, відмирання, розвитку ерозивних процесів, внаслідок чого порушується цілісність рогівкової оболонки ока та підвищується ризик інфікування, запальних захворювань.

Діагностика дистрофічних змін рогівки ока

Ефективне лікування при дистрофії рогівки залежить багато в чому від ефективності діагностики.

В Amel Vision для дослідження органів зору використовуються найсучасніші методи та обладнання:

  • біомікроскопія із застосуванням щілинної лампи;
  • візометрія – метод оцінки гостроти зору;
  • пахіметрія – метод дослідження поверхневої оболонки ока.

Комплексне офтальмологічне обстеження дозволяє виявити найменші дистрофічні зміни в рогівковій оболонці, визначити їх локалізацію, характер дистрофії та ступінь ураження тканин.

Лікування дистрофії рогівки ока

У лікуванні дистрофії рогівки ока використовуються різні методи – медикаментозна терапія, операції з пересадки рогівки.

Консервативне лікування призначають пацієнтам з незначними патологічними змінами тканини рогівки, які не впливають на якість життя, без ускладнень. Медикаментозне лікування спрямоване на усунення запалення, зміцнення кровоносних судин, підвищення захисної функції рогівки, зняття подразнення, нормалізацію метаболічних процесів в органах зору.

При тяжких формах дистрофії, зокрема при ЕЕД рогівки лікування проводиться хірургічним шляхом. Пацієнту призначають кератопластику – мікрохірургічна операція з видалення уражених тканин оболонки та заміщення їх штучним трансплантатом (кератобіоімплантом). Операція безпечна, високоефективна, проводиться висококваліфікованим досвідченим хірургом-офтальмологом з використанням лазерного мікрохірургічного обладнання останнього покоління.

При діагнозі «дистрофія рогівки» операція для пацієнтів з ускладненнями, порушенням зорової функції є єдиним способом лікування патології.

Успішне лікування дистрофії рогівки можливе. Важливо вчасно звернутися по медичну допомогу. Якщо ви помітили дискомфорт або будь-які зміни, пов’язані із зором, терміново запишіться на консультацію до офтальмолога.

Записатися зараз