На візуальне сприйняття припадає найбільша частка інформації, необхідна для розвитку дитини. Щоб зоровий канал сприйняття працював ефективно протягом усього майбутнього життя малюка, потрібно дбати про здоров’я його очей від народження. Важливим елементом цього процесу є регулярне професійне обстеження у дитячого офтальмолога. Отримати консультацію дитячого окуліста, пройти комплексну діагностику та корекцію зору дитини у будь-якому віці тепер можна у клініці Amel Vision. Дитяча офтальмологія у Дніпрі, що відкрилася на базі нашої клініки, використовує сучасне комп’ютеризоване обладнання у діагностиці, яке дає максимально точне уявлення про стан зорового апарату та дозволяє підібрати дитині найефективніший метод лікування.

Навіщо дитині потрібна діагностика зору 

  • По-перше, якщо у дитини є навіть дуже серйозне порушення зорової функції, вона навряд чи вам це скаже через вік, нездатність описати свої відчуття або тому, що для неї це нормальний стан;
  • По-друге, нездатність добре бачити, чітко розрізняти та ідентифікувати предмети може стати перешкодою для нормального психосоціального розвитку, гальмувати розумовий розвиток малюка.

Своєчасна діагностика та лікування захворювань очей у дітей дозволяє запобігти прогресуванню захворювань, які можуть призвести до втрати зору. Зорова система у дітей досить гнучка, тому вона краще піддається лікуванню та корекції, ніж у дорослих. Чим раніше буде виявлено проблему, тим більше шансів виправити її та зберегти дитині здоровий зір.

Причини поганого зору у дітей

Батькам важливо розуміти, чому в дітей знижується зір. Всі причини можна розділити на три категорії:

1. Спадкові.

Генетичні патології, зазвичай, зустрічаються через покоління. До спадкових порушень розвитку очного апарату у дітей відносяться вроджені захворювання зорового нерва та сітківки ока, порушення рефракції (астигматизм, короткозорість, далекозорість), катаракта, глаукома.

2. Вроджені.

Патології, які виникли у процесі розвитку плода під впливом таких чинників, як вірусні інфекції, хронічні захворювання, інтоксикація організму матері під час вагітності.

3. Отримані.

Фактори, що впливають на стан та функції зорового апарату протягом життя дитини – інфекційні захворювання, травми очей, порушення в роботі центральної нервової системи, погана гігієна, зневага правил збереження зору (тривалий перегляд мультфільмів, ігри в гаджетах).

Незалежно від причини, зниження зору суттєво погіршує якість життя та обмежує здатність до пізнання, сприйняття навколишнього світу. Перевірка зору у дітей дозволяє своєчасно виявити порушення, провести профілактичні та лікувальні заходи, перешкоджати втраті зору.

Чим дитяча діагностика зору відрізняється від дорослої?

Якщо дорослий пацієнт приходить на обстеження усвідомлено, може чітко відповідати питання лікаря офтальмолога, виконувати інструкції у процесі дослідження, то діагностика захворювань очей дітей вимагає застосування іншого підходу.

Основні складності діагностики зору у дітей:

  • малюк не може досить довго спокійно сидіти на місці та дивитися в одну точку (в вічко діагностичного приладу);
  • дитина відчуває потребу у русі, швидко втомлюється, неспроможна дати вичерпні відповіді питання лікаря (описати свої відчуття);
  • під час перевірки зору діти можуть хитрувати (підглядати) і таким чином вводити в оману окуліста, що впливає на результат обстеження;
  • перешкодою для нормального огляду може послужити психологічний чинник – дитячі страхи, сором’язливість, замкнутість, підвищена тривожність, капризи тощо.

З огляду на ці обставини перед дитячим офтальмологом стоїть відразу кілька завдань:

  • захопити дитину та налагодити з нею контакт (заслужити довіру);
  • проводити обстеження настільки делікатно та акуратно, щоб не заподіяти малюкові дискомфорт та не злякати його;
  • діяти швидко, щоб дитина не встигла втомитися.

У дитячому відділенні офтальмології Amel Vision працюють першокласні фахівці з великим досвідом роботи з дітьми, використовується сучасне цифрове обладнання для перевірки зору, яке дозволяє проводити дослідження швидко, безболісно, ​​безконтактно, тобто не завдаючи дитині дискомфорту.

Коли потрібно відвідувати дитячого офтальмолога

Бачити малюки вже можуть за кілька днів після народження, проте повний розвиток зорового апарату завершується лише до 15 років. Протягом цього часу необхідно контролювати стан очей, щоб виключити чи своєчасно виявити та скоригувати будь-які функціональні порушення.

Консультація та перевірка зору у дитячого окуліста повинна проводитись відповідно до рекомендованого плану:

1. У 3 місяці.

Це оптимальний вік для першої діагностики зору у малюка, який народився вчасно без ускладнень та патологій. Можливість діагностики припадає саме на цей вік, оскільки до 3 місяців зоровий апарат дитини починає активно функціонувати, з’являється здатність до фокусування.

2. У 1 рік.

Діагностика зору у однорічних дітей проводиться детальніше. Використовуються краплі очей для розширення зіниць. Це необхідно для аналізу рефракції.

3. У 3 роки.

Дитячий окуліст перевіряє зір малюка з використанням таблиць з картинками різного розміру, в процесі перевірки по черзі закриваючи то ліве, то праве око.

4. Перед школою (6 – 7 років).

Перевірка зору проводиться з використанням буквених таблиць та таблиць з кільцями.

Такий порядок офтальмологічного обстеження є актуальним у разі, якщо у дитини не спостерігається жодних відхилень зорової функції. Якщо дитячий офтальмолог запідозрив порушення, проводиться комплексна діагностика зору у дітей із застосуванням ефективних апаратних методів дослідження, збільшується частота контрольних перевірок. Також рекомендується частіше (раз на рік) перевіряти зір дитини за наявності у неї спадкової схильності до розвитку короткозорості, астигматизму, далекозорості.

Симптоми проблем із зором у дитини

Крім регулярної профілактичної перевірки зорової функції, приводом для запису на консультацію до дитячого офтальмолога є будь-які ознаки порушення зору. Батьків мають насторожити такі симптоми:

  • малюк заплющує одне око;
  • низько схиляється над книгою під час читання чи, навпаки, намагається відсунути її подалі;
  • очі обертаються при розгляді предмета поблизу або, навпаки, що знаходиться на відстані;
  • дитина нахиляє голову набік, мружиться, щоб розглянути предмет;
  • дитина скаржиться на роздвоєння предметів, розмитість зображення;
  • після розгляду картинок книги, інших зорових активностей на близькій відстані від очей у дитини болить, паморочиться в голові;
  • дитину захитує.

Діагностика та лікування зору у дітей у Amel Vision

У відділенні дитячої офтальмології Amel Vision проводиться комплексна діагностика та лікування повного спектру захворювань очей у дітей від народження до 18 років.

Хвороби, які ми успішно лікуємо, використовуючи терапевтичні методи, а також методи лазерної, хірургічної корекції:

  • короткозорість;
  • далекозорість;
  • астигматизм;
  • косоокість;
  • уроджена катаракта;
  • різні патології сітківки, зорового нерва;
  • інфекційні захворювання очей;
  • травми та ін.